O moralnoj odgovornosti, kulturi sjećanja i vakufskoj imovini
Postoje pitanja koja ne pripadaju dnevnoj politici i postoje vrijednosti koje ne smiju zavisiti od trenutnih odnosa snaga.
Postoje i obaveze koje nijedna odgovorna zajednica ne smije odgađati, a kultura sjećanja jedna je od njih.
Savjet glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Jajce smatra svojom obavezom obratiti se javnosti povodom brojnih rasprava koje su uslijedile nakon odluke Medžlisa da pokrene realizaciju Memorijala „Cvijet Srebrenice“ na Musali Varošnice.
Obraćanje javnosti nije u svrhu odgovora pojedincima, niti ulaska u političke polemike.
Obraćanje je upućeno građanima Jajca, našim džematlijama, porodicama šehida i svim dobronamjernim ljudima koji žele razumjeti razloge ove odluke jer kada se činjenice zamijene pretpostavkama, a javni prostor optužbama i populizmom, dužnost ozbiljne institucije jeste govoriti mirno, argumentovano i odgovorno.
Uloga Islamske zajednice nije samo vjerska, ali istovremeno, Islamska zajednica nije politička organizacija i njena misija nije osvajanje vlasti niti učestvovanje u političkim nadmetanjima.
Misija i obaveza Islamske zajednice jeste čuvati vjeru, dostojanstvo čovjeka, vakuf, identitet zajednice i kulturu sjećanja.
Kada društvo zaboravlja svoje žrtve, vjerska zajednica nema pravo šutjeti, a kada historijske nepravde ostaju neispravljene, vjerska zajednica ima obavezu podsjećati.
I najvažnije od svega nabrojanog, kada postoje mogućnosti da se učini dobro vjerska zajednica dužna je djelovati.
To je moralna odgovornost, emanet i kontinuitet, a ne jednokratna populistička inicijativa.
Memorijal „Cvijet Srebrenice“ nije jedna izdvojena akcija niti projekat nastao preko noći.
On predstavlja prirodan nastavak višedecenijskog rada Medžlisa Islamske zajednice Jajce na očuvanju kulture sjećanja na području Jajca, Jezera i Šipova.
U proteklim godinama Medžlis Islamske zajednice Jajce redovno organizuje dvadeset šest šehidskih mevluda na godišnjem nivou. Obilježava se Dan šehida i redovno se posjećuju šehidske porodice, uređuju se i održavaju šehidska mezarja, podignuta su brojna šehidska spomen-obilježja, izgrađeno je Centralno šehidsko spomen-obilježje u Jajcu i realizuje se manifestacija „Spomen njima – poruka nama“. Objavljene su knjige „Vječna pouka“ i „Zločin u Jezeru, Jajcu i Šipovu“, kao trajno svjedočanstvo o stradanju Bošnjaka ovoga kraja i nijedan od ovih projekata nije nastao radi političkih poena ili s ciljem podilaženja ikome.
Nastali su iz osjećaja odgovornosti prema šehidima, njihovim porodicama i budućim generacijama.
Zbog toga se danas s pravom može reći da Memorijal „Cvijet Srebrenice“ nije početak jednog procesa. On je njegov nastavak.
Sedam godina čekanja
Važno je podsjetiti javnost da je inicijativa za izgradnju Cvijeta Srebrenice pokrenuta još 2019. godine.
Zahtjev su tada potpisala bošnjačka postratna udruženja općine Jajce. Ista inicijativa je obnovljena 2023. godine, i ponovo 2025. godine što dovodi do zaključka da sedam godina nije bilo dovoljno da politički proces bude okončan i da se donese jedna sasvim jednostavna odluka.
Ovdje se ne traže krivci, ali se isto tako ne može prihvatiti ni da se sjećanje na žrtve beskonačno odgađa jer svako odgađanje nosi svoju poruku, a šutnja institucija ostavlja bolan trag.
Zašto Musala Varošnice?
Odgovor je jednostavan. Zato što je riječ o vakufskoj imovini.
Ne traži se tuđe i ne osporava se ničije vlasništvo. Ne ulazi se u tuđe pravo i koristi se vlastita vakufska imovina. Vakuf nije privatno dobro Islamske zajednice, vakuf postoji upravo zato – da služi ljudima, zajednici i općem dobru i ako u Jajcu postoji mjesto na kojem vakuf treba govoriti jezikom istine, mira i sjećanja, onda je to upravo Memorijal „Cvijet Srebrenice“ na Varošnicama.
Zato zabrinjava kada se pravo Islamske zajednice da raspolaže vlastitom imovinom pokušava predstaviti kao problem.
Jednako tako zabrinjava što se zanemaruje činjenica da su pojedini dijelovi iste vakufske imovine godinama korišteni bez konačno riješenih imovinsko-pravnih odnosa.
Ova činjenica je spomenuta bez gorčine, ali sa obavezom da se javnosti predoči istina.
Šta zapravo kome smeta?
Posljednjih dana stiče se utisak da rasprava više nije o Cvijetu Srebrenice jer je teško povjerovati da nekome može smetati spomenik posvećen nevinim žrtvama genocida.
Postavlja se drugo pitanje.
Može li nekome smetati što inicijativu predvodi Medžlis Islamske zajednice Jajce?
Može li nekome smetati što se vakuf vraća svojoj svrsi?
Može li nekome smetati što jedna institucija, nakon godina čekanja, odlučuje preuzeti odgovornost za ono što smatra svojom moralnom obavezom?
Na ta pitanja svako će odgovor pronaći u vlastitoj savjesti.
Savjet glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Jajce ovdje ne sudi nikome.
Legalitet i legitimitet
Često se govori o legalitetu i to je ispravno.
Medžlis Islamske zajednice poštuje zakon. Ali, postoji i legitimitet.
Njega ne daje politička većina i ne određuje ga broj podignutih ruku.
Legitimitet se stiče služenjem zajednici, povjerenjem ljudi, brigom za opće dobro i dosljednošću u zaštiti vrijednosti koje nadilaze svaki mandat.
Glavni imam upravo zbog toga nosi posebnu odgovornost – da govori onda kada šutnja postaje odricanje od moralne dužnosti.
Naša poruka
Ne traži se sukob, privilegije niti ičija imovina.
Ne traži se ni od koga dozvola da se pamte svoji šehidi i žrtve genocida.
Traži se samo da vrijednosti koje su univerzalne ne budu taoci dnevnog politiziranja i predizbornih spinova.
Pozivamo sve društvene i političke aktere da Memorijal „Cvijet Srebrenice“ ne posmatraju kao pitanje političkog prestiža, nego kao civilizacijsku obavezu.
Ako je sedam godina bilo premalo da se pronađe zajedničko rješenje, Medžlis Islamske zajednice Jajce smatra svojom moralnom odgovornošću da ponudi ono što ima, svoju vakufsku zemlju, kako bi Jajce, grad bogatog kulturno-historijskog nasljeđa, muzej pod otvorenim nebom, kojim se svi ponosimo i uvijek ga ističemo, i u ovom slučaju opravdao navedene epitete i dobio dostojanstveno mjesto sjećanja.
Ne zbog nas. Ne zbog bilo koje politike. Nego zbog istine. Zbog žrtava koje su u temeljima slobode koju živimo.I zbog generacija koje dolaze.
Savjet glavnog imama Medžlisa Islamske zajednice Jajce



