Pred nama se nalazi neobično književno i naučno štivo kroz koje ćemo razumjeti ideje vodilje, naučiti filozofiju i koncept življenja, i otkriti domete i koordinate mišljenja savremenog muslimana, alima, rukovodioca i mislioca…
Kroz stranice ove knjige nenametljivo, latentno autor se identificira kao musliman, Bošnjak i Bosanac, projicira svoju nacionalnu, patriotsku, religijsku, naučnu, emocionalnu i umjetničku sliku, profil na kojem bismo mu mnogi pozavidjeli…
Autorova izoštrena empirijska intuicija o našoj ljudskoj posebnosti, iskušenju, vrlini, nedostatku zasnovana je na svjedočanstvima, realistički, a u pravilu postavljena kao zapitanost i dilema.
Knjiga je namijenjena i onima koji vode narod. Veoma jasnom porukom izdvaja potrebu za liderom, upozorava na prikriveno i javno politikantstvo, opasnost nadređivanja ličnog interesa općem, zajedničkom…
Smjelo je ušao u svijet lirske književne forme, najzahtjevnije svakako. U pjesmama Ponekad poželim i Volio bih da nisam i drugim kontekstualizira savremene motive. Kroz eliptične rečenice, intenzifikacije, ponavljanja i refrene poučava da je ljubav dar, a mržnja osveta.
Eufonija ponavljanja posebno je istaknuta u tročlanim i višečlanim ponavljanjima. U slobodnom stihu izrazio je čežnju, uzdah, nesavladani poriv želje. Metrička pravilnost ponajprije, zatim rezimiranje pa set jezičko-stilskih sredstava, kao što su anafora, epifora i simploha, grafostilistički efekti… čine sve stihove i polustihove međusobno ekvivalentnima i pokazuju izvorne pjesnikove kreacije.
Poentu i ideje ostvaruje ponavljanjem jednakih dijelova na početku i na kraju retka/stiha ili ponavljanjem čitavog dijela…
(Iz predgovora dr. Nermina Šušića o knjizi “Kazivanje”, autora Zehrudina Hadžića)